طرز تهیه فیله ماهی سالمون

[15:13] 1395/11/30 | بخش تغذیه و آشپزی
طرز تهیه فیله ماهی سالمون

سالمون یک ماهی چرب و سرشار از امگا 3 و پروتئین است. این ماهی باعث کاهش اضطراب می شود و برای سلامت قلب و پیشگیری و کنترل فشارخون بالا مفید است. همچنین عملکرد مغز را تقویت می‌کند. برای بهره گرفتن از این همه خاصیت خوب است هفته ای یکبار از این ماهی مصرف کنید. برای اینکه مزه های آن تکراری نباشد می توانید هر بار به روش های زیر آن را بپزید و میل کنید.

مواد لازم برای 4 نفر

فیله ماهی سالمون: 1 عدد

(لیموی تازه: 2 عدد (یا نصف استکان آب لیمو

زعفران دم کرده: یک قاشق سوپ خوری

نمک و فلفل: به مقدار لازم

روغن زیتون: به مقدار لازم

طرز تهیه:

‌فیله کامل ماهی را به 4 قسمت تقسیم کنید و داخل یک دیس لبه دار بچینید.

در یک کاسه جداگانه، آبلیمو، زعفران و نمک و فلفل را مخلوط کنید، هم بزنید تا کاملا یک دست شوند.

با یک قلموی تمیز، از مخلوط آبلیمو و زعفران هر دو روی ماهی ها را پوشش دهید. و بعد باقیمانده مخلوط را روی ماهی ها بریزید.

روی دیس حاوی ماهی ها را با یک کیسه بپوشانید و بگذارید به مدت 1 الی 2 ساعت داخل یخچال بمانند تا کاملا مزه دار شوند.

 بعد از این مدت، در یک تابه چدنی (در صورت در دسترس نبودن از تابه معمولی نچسب استفاده کنید) مقداری روغن زیتون بریزید و صبر کنید تا کمی داغ شود. بعد حرارت زیر تابه را ملایم کنید و ماهی ها را داخل تابه بچینید.

با حرارت نسبتا ملایم یک روی ماهی را کاملا سرخ کنید و بعد ماهی ها را برگردانید تا طرف دیگر آنها نیز سرخ شوند.

و بعد از سرخ شدن، ماهی ها را در ظرف مناسب بکشید و سرو کنید.

هنگام سرو مقداری آب لیمو روی ماهی ها بچکانید. 

نکته:

میتوانید در همین مخلوط آبلیمو و زعفران، مقداری میگوی پاک شده هم بخوابانید و بعد از یک الی دو ساعت سرخ کنید و هنگام کشیدن سبزی پلو، میگو ها را لای پلو بکشید یا کنار آن بچینید و سرو کنید.

استفاده از روغن زیتون به دلیل مقاومت پائین آن در برابر حرارت، برای سرخ کردن، معمولا توصیه نمیشود. بهتر است برای تضمین سلامت روغن هنگام سرخ کردن، از روغن های مخصوص سرخ کردنی (روغن هسته انگور، کانولا و …) استفاده شود بعد از اینکه یک روی ماهی ها سرخ شد و ماهی ها را برگرداندید، بهتر است هنگام سرخ کردن روی دیگر ماهی ها، درب تابه را ببندید تا ماهی ها هنگام سرخ شدن، کاملا مغز پخت شوند.

و یا بعد از مزه دار شدن ماهی ها، آنها را روی کباب پز، کباب کنید.

بالا

<p dir="RTL">سالمون یک ماهی چرب و سرشار از امگا 3 و پروتئین است. این ماهی باعث کاهش اضطراب می شود و برای سلامت قلب و پیشگیری و کنترل فشارخون بالا مفید است. همچنین عملکرد مغز را تقویت می&zwnj;کند. برای بهره گرفتن از این همه خاصیت خوب است هفته ای یکبار از این ماهی مصرف کنید. برای اینکه مزه های آن تکراری نباشد می توانید هر بار به روش های زیر آن را بپزید و میل کنید.</p> <p style="text-align: right;"><strong>مواد لازم برای 4 نفر</strong></p> <p style="text-align: right;">فیله ماهی سالمون: 1 عدد</p> <p style="text-align: right;">(لیموی تازه: 2 عدد (یا&nbsp;نصف استکان آب لیمو</p> <p style="text-align: right;">زعفران دم کرده: یک قاشق سوپ خوری</p> <p style="text-align: right;">نمک و&nbsp;فلفل: به مقدار لازم</p> <p style="text-align: right;">روغن زیتون: به مقدار لازم</p> <p dir="RTL"><strong>طرز تهیه:</strong></p> <p dir="RTL">&zwnj;فیله کامل ماهی را به 4 قسمت تقسیم کنید و داخل یک دیس لبه دار بچینید.</p> <p dir="RTL">در یک کاسه جداگانه، آبلیمو، زعفران و نمک و فلفل را مخلوط کنید، هم بزنید تا کاملا یک دست شوند.</p> <p dir="RTL">با یک قلموی تمیز، از مخلوط آبلیمو و زعفران هر دو روی ماهی ها را پوشش دهید. و بعد باقیمانده مخلوط را روی ماهی ها بریزید.</p> <p dir="RTL">روی دیس حاوی ماهی ها را با یک کیسه بپوشانید و بگذارید به مدت 1 الی 2 ساعت داخل یخچال بمانند تا کاملا مزه دار شوند.</p> <p dir="RTL">&nbsp;بعد از این مدت، در یک تابه چدنی (در صورت در دسترس نبودن از تابه معمولی نچسب استفاده کنید) مقداری روغن زیتون بریزید و صبر کنید تا کمی داغ شود. بعد حرارت زیر تابه را ملایم کنید و ماهی ها را داخل تابه بچینید.</p> <p dir="RTL">با حرارت نسبتا ملایم یک روی ماهی را کاملا سرخ کنید و بعد ماهی ها را برگردانید تا طرف دیگر آنها نیز سرخ شوند.</p> <p dir="RTL">و بعد از سرخ شدن، ماهی ها را در ظرف مناسب بکشید و سرو کنید.</p> <p dir="RTL">هنگام سرو مقداری آب لیمو روی ماهی ها بچکانید.&nbsp;</p> <p dir="RTL"><strong>نکته:</strong></p> <p dir="RTL">میتوانید در همین مخلوط آبلیمو و زعفران، مقداری میگوی پاک شده هم بخوابانید و بعد از یک الی دو ساعت سرخ کنید و هنگام کشیدن سبزی پلو، میگو ها را لای پلو بکشید یا کنار آن بچینید و سرو کنید.</p> <p dir="RTL">استفاده از روغن زیتون به دلیل مقاومت پائین آن در برابر حرارت، برای سرخ کردن، معمولا توصیه نمیشود. بهتر است برای تضمین سلامت روغن هنگام سرخ کردن، از روغن های مخصوص سرخ کردنی (روغن هسته انگور، کانولا و &hellip;) استفاده شود بعد از اینکه یک روی ماهی ها سرخ شد و ماهی ها را برگرداندید، بهتر است هنگام سرخ کردن روی دیگر ماهی ها، درب تابه را ببندید تا ماهی ها هنگام سرخ شدن، کاملا مغز پخت شوند.</p> <p dir="RTL">و یا بعد از مزه دار شدن ماهی ها، آنها را روی کباب پز، کباب کنید.</p>